


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 1.8 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 4.75 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 400 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 2.5 mV |
| Line Regulation | 7.5 mV |
| Number of Regulators | 1 |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 628
Distributors
pcbx
Unit Price$1.45167
Ext.Price$1.45167
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.45167 | $1.45167 |
| 10 | $1.08234 | $10.82340 |
| 25 | $0.98916 | $24.72900 |
| 50 | $0.93420 | $46.71000 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.84384 | $253.15200 |
| 500 | $0.80706 | $403.53000 |
| 1000 | $0.77627 | $776.27000 |
| 3000 | $0.75372 | $2261.16000 |
| 5000 | $0.73182 | $3659.10000 |
